Az F-35 operatív akciói
 
Címkép: Irak, Qanus-sziget, 2022. szeptember 10. | Forrás: BBC
 
Az F-35 operatív akciói

 

A listában az F-35 eddig nyílvánosságra került harci bevetései szerepelnek, időrendi sorrendben. A legfrissebb esemény van felül. A lista frissétése folyamatos, ami a közzétett információk megjelenésétől függ.

 
2022. szeptember 10. USAF, Irak
Az amerikaiak F-35-ös és F-15E vadászbombázói mintegy 36 tonnányi bombával takarították el a terrorista búvóhelynek számító Tigris-folyó egyik szigetét Irakban. Letarolták annak sűrű növényzetét, mely eddig tökéletes rejtekhelyet biztosított az IS számára, hogy ott elosztó központot működtessen. [lásd: címkép]
A szír határtól 160-, Bagdadtól 281-, a kurd "fővárostól", Erbiltől pedig 88 kilométerre található Qanus-sziget ideális helyszín volt ahhoz, hogy az Iszlám Állam terroristái a haditechnika és az élőerő tranzitközpontjaként használhassák. Az USA által vezetett katonai koalíció ezt azonban már nem tűrte. A növénytakaró letarolására szeptember 10-én került sor. Nyilvánvalóan nem csak a növényzet pusztult el nagy területen, de haditechnika, élőerő is megsemmisülhetett.

 

2021. május 11. IAF (izraeli léierő), Gázai övezet
Nyolc IAF F-35I vett részt a Hamász rakétavédelmi övezetének 150 célpontja elleni támadásban, köztük a Gázai övezet északi részén található 50–70 kilövőállás ellen, a Guardian of the Walls hadművelet keretében.

 

2021. március 15. IAF
Az IAF kijelentette, hogy 2021. március 15-én egy F-35I lelőtt két iráni drónt, melyek fegyvereket szállítottak a Gázai övezetbe. Ez volt az első operatív elfogás és levegő-levegő fegyverhasználat, amelyet F-35 hajtott végre.

 

2019 július. IAF, Irán
2019 júliusában Izrael kiterjesztette csapásait az iráni rakétaszállítmányok ellen; IAF F-35I gépei kétszer is csapást mértek iráni célpontokra Irakban.
Az IAF F35I gépei a sivatag felett.
Military Watch Magazine

 

2019 június 25. RAF, Irak, Szíria
A RAF jelentése szerint 2019. június 25-én egy RAF F-35B végrehajtotta első harci bevetését egy fegyveres felderítő repülésen, amikor az Iszlám Állam célpontjait keresték Irakban és Szíriában.

 

2019. május 30. USAF, Egyesült Arab Emírségek
Az USAF F-35A első operatív átcsoporosítása 2019. április 15-én történt, amikor utahi Hill légibázisról az Al Dhafra légibázisra települtek. A 421. vadászrepülőszázad gépei május 30-án landoltak az Egyesült Arab Emirátusokbeli Al Dhafra légibázison. A légierő szerint a 421. század gépei közeli légi támogatást, támadó- és védekező-, valamint tengeri kísérő feladatokat látnak majd el.
A 421. század F-35A gépei 2020. május 20-án felszálláshoz gurulnak a utahi Hill légibázison, majd az Egyesült Arab Emirátusok Al Dhafra légibázisán landoltak.
airandspaceforces.com

 

2019. április 27. USAF, Észak-Irak
2019. április 27-én az USAF két F-35A repülőgépe az Iszlám Állam észak-iraki alagúthálózata ellen hatott végre légicsapást. Ez volt az USAF F-35-öseinek első tényleges levegő-föld légicsapása. Az ISIS harcosai „megkíséreltek lőszert, felszerelést és személyzetet szállítani” Wadi Ashaiba, hogy „feltételeket teremtsenek ismételt harcképességükhöz.” Ez az iraki biztonsági erők ellentámadását váltotta ki, melyet F-35-ösök támogattak. A közlemény szerint: "Az F-35A légicsapást hajtott végre az Iszlám Állam alagúthálózata és fegyverraktárai ellen, a Hamrin-hegységben. A célpont elhelyezkedése miatt képes fenyegetni a baráti erőket." Az USAF Központi Parancsnoksága szerint a légicsapást az északkelet-iraki Wadi Ashai körzetében hajtották végre.

 

2018. szeptember 27. USAF, Afganisztán
Az Afganisztán területén végrehajtott CAS misszió részleteiről egyelőre nem sokat hoztak nyilvánosságra, de valószínűleg az USAF egyik légi utántöltőjének közreműködésével hajtották végre az Arab-öbölből elstartoló F-35-ösök.
A US Marine Corps F-35B gépei a Perzsa-öbölben hajózó Wasp-osztályú USS Essex felfegyverzett partraszálló hajóról felszállva indultak a távoli afganisztáni célok megsemmisítésére. Mivel a tengerészgyalogság közleménye nem volt bőbeszédű a tálibok ellen irányuló misszió részleteit illetően, így csak valószínűsíteni lehet, hogy a nagy távolság áthidalásában az USAF Közel-Keleten állomásozó légi utántöltői segítették a Lightning II-eseket.
A TheWarZone blog által megszerzett információk szerint a vadászbombázók CAS (Close Air Support - közvetlen tűztámogató) bevetést hajtottak végre, melynek során fix célokat semmisítettek meg GPS-irányítású JDAM bombáikkal.

 

2018 május:
Az izraeli légierő főnöke, Amikam Norkin a külföldi parancsnokok Izraelben tartott konferenciáján kijelentette: "Az izraeli légierő az első, amely az F-35 típusú lopakodó vadászgépet harcban használta. Végrehajtottuk világ első F-35-ös harci küldetését, egy légicsapási múveletben. Kétszer támadtunk a Közel-Keleten az F-35-össel – mi vagyunk az elsők a világon, akik ezt megtették."
Az izraeli légierő parancsnoka szerint a közelmúltban Szíriában iráni célpontok elleni légicsapásokat F-35-ös vadászbombázók hajtottak végre. „Irán 32 rakétát lőtt ki Izraelre. A támadás után több mint 20 iráni célpontot támadtunk meg Szíriában. A szíriai légvédelmi rendszerek több mint 100 légvédelmi rakétát lőttek ki gépeinkre, hatástalanul. Válaszul mi megsemmisítettük a légvédelmi ütegeiket.”

 

Izraeli vélemények:
Amir Eshel pilóta, vezérőrnagy így számolt be a típussal kapcsolatos első tapasztalatairól:
"A Nevatim légibázisról felszállva, mire elértem az 1500 méteres magasságot, megjelent pilótafülkém hatalmas kijelzőjén szinte az egész Közel-Kelet légi és földfelszíni katonai helyzetképe. El sem hiszem, amit láttam. Ilyet az Amerikában lezavart típusátképzésen, az Arizonai sivatag fölött repülve nem tapasztalhattam. Ott ugyanis béke volt, ez itt viszont egy háborús övezet. Gépem minden külön utasítás nélkül, automatikusan tárja elém a közelben, de a messzire elhelyezkedő ellenséges légvédelmi rakétaütegeket, radarokat, a levegőben mozgó idegen repülőgépeket, de természetesen a saját eszközök elhelyezkedését is."
Egy másik, név nélkül nyilatkozó légierős tisztségviselő:
"Az F-35-ösben minden olyan képesség realizálódott, amiről a hadseregben eddig csak álmodtunk. Igaz ugyan, hogy már korábban is voltak olyan erős harci gépeink, melyek kitűnően tudtak manőverezni, kifinomult fegyverekkel voltak felszerelve, más típusaink pedig átfogó ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance - Hírszerzés, Megfigyelés, Felderítés) kapacitással bírtak. De ezek a gépek megközelítőleg sem rendelkeznek az F-35-öshöz hasonló felderítési és hírszerzési kapacitással, nem biztosítják a pilóta számára, hogy könnyen értelmezhetően áttekinthesse a hadműveleti területen lévő erőket. Az Adir (F-35 izraeli neve: Hatalmas) mindezt egyedül, minden külső segítség nélkül, valós időben tárja elénk."

 

Erről a fényképről Izrael azt állítja, hogy egy F-35-ös lopakodó vadászrepülőgépük a libanoni főváros, Bejrút felett repül. Bejrút és Rafic Hariri nemzetközi repülőtere jól látható a képen. Nem derült ki, hogy pontosan mikor készült a kép. A kép kiszivárgott az izraeli Hadashot Newshoz. (Képernyőfelvétel). Izrael eddig elismerten legalább két támadó küldetésben használta az amerikai gyártmányú F-35-öt.
The Times of Israel

 
Források / Source:
Aerotech
Warzone
defensenews.com
The Times of Israel
 
 
© Légibázis Since 1998