TBD-1 Devastator
 
Címkép: TBD-1 Devastator, US Navy 6. torpedóvető század, USS Enterprise 1938| Forrás: Wikipedia
TBD-1 Devastator
Douglas Aircraft Company
 
   A Douglas TBD Devastator az amerikai haditengerészet torpedóvető repülőgépe volt, melyet 1934-ben rendeltek meg, először 1936-ben szállt fel és 1937-ben rendszeresítették. Ebben az időben a TBD volt az US Navy és valószínűleg az egész világ legfejlettebb ilyen célú repülőgépe. A háborúra készülődő országok fejlesztési erőfeszítései azonban a Pearl Harbor elleni japán támadás idejére már elavulttá tette. A háború elején néhány összecsapásban még jól szerepelt, de a midwayi csatában a japán flottát támadó csaknem az összes Devastatort megsemmisítették. Ezután a típust azonnal kivonták a frontvonalból és a TBF Avengerrel váltották fel.

Devastador a harcokban
   A csendes-óceáni háború első napjaiban a TBD jól mutatkozott be. 1942 februárjában és márciusában az Enterprise és a Yorktown gépei a Marshall- Gilbert-, Wake- és Marcus-szigeteket támadták, Lexington a japán hajókra mért csapást Új-Guinea mellett március 10-én.
   A korall-tengeri csatában Devastatorok részt vettek a Sohó japán repülőgép-hordozó elsüllyesztésében május 7-én, de a következő nap nem sikerült megsemmisíteni a Sokaku hordozót. A kudarcnak a Mark 13 torpedó volt az oka. Látták, hogy több torpedó célba talált de nem robbant fel, néhány torpedó pedig mélyebben haladt az előre beállított mélységnél. Egy évig tartott, míg ezeket a hibákat sikerült kijavítani.
   A midwayi csata folyamán 41 Devastator indult támadásra a Hornet, Enterprise és a Yorktown fedélzetéről a japán flotta ellen. Az akció alatt az együttműködést nem volt megfelelő részben azért, mert Raymond A. Spruance ellentengernagy az ellenséges hordozók elleni csapásra közvetlenül az után adott parancsot, miután felfedezték azokat azért, hogy lehetetlenné tegye a japán ellentámadást az amerikai hordozók ellen. Emiatt nem fordított időt a támadás kellő összehangolására a vadászgépek, bombázók és torpedóvetők között. A Hornet és az Enterprise TBD-i elveszítették kapcsolatukat az őket oltalmazó vadászgépekkel és vadászgépek kísérete nélkül kezdték meg támadásukat.
   A lassú és nehezen manőverező, gyenge védőfegyverrel és páncélzattal ellátott gépek ideális célpontot nyújtottak az ellenséges vadászrepülőknek és a légvédelmi tüzérségnek. Ezen felül a torpedókat nem tudták a szükséges sebességen ledobni. A torpedóvetés hosszú egyenes rárepülést kíván és a TBD-k közben kitűnő célpontot nyújtottak a Zero vadászgépeknek. Összesen hat gép tért vissza a hordozókra, és egyetlen találatot sem értek el. Mindennek ellenére hőstettük nem volt hiábavaló. Néhány gép olyan közel került a célpontjához, mielőtt torpedóját elengedte volna, hogy éles fordulókra kényszerítette a japán repülőgép-hordozókat. Ezen kívül a Devastatorok támadása a japán vadászgépeket kimerítette. Ezt a szerencsés pillanatot használták ki az éppen megérkező SBD Dauntless zuhanóbombázók, akik a négy japán repülőgép-hordozóból hármat megsemmisítettek.
   Midway után a flotta azonnal kivonta a harcoló egységek megmaradt 39 TBD repülőgépét. Az Atlanti-óceánon, gyakorló egységeknél továbbra is szolgálatban maradtak 1944-ig. Egyetlen gép sem érte meg a háború végét.

 
TBD-1 Devastador
 
 
Devastador változatok
 
 
7.62-es és a 17.7-es gpu-k
 
 
Korai és késői verzió
 
TBD-1 Devastador farokfutó
 
 
A rádiós/lövész helye
 
 
 
TBD-1, USS hanger
 
 
USS Lexington, 1938
 
 
TBD-1, BuNo 0300, pilóta: W. Sinton, USS Lexington, 1938
 
 
USS Enterpise, 1938 május
 
USS Enterpise, 1941
 
 
Devastador, Wake-szigetek
 
 
A képen G.H. Gay zászlós, a Midway-i csata túlélője
   

 
Fegyverzet-tartók
 
Devastador kabin
 
Devastador kabin
A kép 1937. aug. 20-án készült
   

 

Személyzet: 3 fő (pilóta, torpedóvető-navigátor, rádiós-lövész)

Hossz: 10,67 m Fesztáv: 15,24 m

Magasság: 4,60 m

Szárnyfelület: 39,2 m²

Üres tömeg: 2540 kg

Teljes tömeg: 4213 kg

Legnagyobb felszálló tömeg: 4624 kg

Hajtómű Típusa: Pratt & Whitney R-1830-64 Twin Wasp csillagmotor

Teljesítmény: 900 LE (672 kW)

Legnagyobb sebesség: 331 km/h 2400 m magasságon

Cirkáló sebesség: 206 km/h

Hatótáv: 700 km

Csúcsmagasság: 5945 m

Emelkedési sebesség: 3,7 m/s

Géppuskák 1 előrefelé tüzelő M1919 Browning géppuska 7,62 mm vagy M2 Browninggéppuska 12,7 mm géppuska.

1 × 7,62 mm géppuska a hátsó ülésnél (később két géppuska)

Bombák 1 × Mark 13 torpedó vagy 1 × 454 kg bomba vagy 2 × 227 kg bomba vagy 12 × 45 kg bomba


 
Források:
Wikipedia
R. Barrel, J. Hoover
 
 
© Légibázis Since 1998