TBF Avenger
Címkép: Tengeralattjáró-elhárító járőrözésre készül a 242. torpedóvető század egyik TBM-3 Avenger gépe. Iwo Jima, Motoyama reptér, 2-es leszállópálya, 1945. február-március.
Forrás: United States National Archives, D. Sheley
 
TBF, TBM-3, TBM-3W Avenger
Grumman (TBF) és General Motors (TBM)
A bosszúálló
 
   Az Avenger az amerikai haditengerészet és az amerikai tengerészgyalogság számára készített torpedóvető repülőgép volt a második világháború idején. A gépet több légierő és haditengerészet is hadrendbe állította világszerte. A repülőgépet 1942-ben állították szolgálatba, első bevetésére a midwayi csatában került sor. Bár a tűzkeresztségben hat Avengerből ötöt lelőttek, a típust szolgálatban tartották és végül a háború egyik kiváló torpedóvető gépe lett. A háború után jelentős módosításokat hajtottak végre rajta és hadrendben maradt egészen az 1960-as évekig.
   Több száz TBF-1 legyártása után a TBF-1C következett. A törzsbe és a szárnyba helyezett üzemanyag tartályokkal a hatótávolságát megkétszerezték. 1943-tól a Grumman az F6F Hellcat miatt csökkentette a TBF-ek gyártását. A gyártást a General Motors Keleti Repülőgépgyára vette át, az itt készült gépek típusjelzése TBM lett. A TBM-3 gyártása 1944 közepén indult, a repülőgép rakéták és külső póttankok számára függesztési pontokat és új, sokkal erősebb hajtóművet kapott. A TBM-3 változatból gyártották le a legtöbbet, mintegy 4600 példányt.
 
A "Bosszúálló" harcba megy
   Az Avenger magyarul bosszúállót jelent. Talán nem is gondolták, hogy milyen hamar aktuális lesz a nevük...
   1941. december 7-én Grumman egy kis ünnepség keretében nyitott meg egy új üzemet és mutatta be az új TBF gépet. Ezen a napon támadta meg a japán császári flotta Pearl Harbort. 1942. június elején egy több mint 100 TBF-ből álló szállítmány érkezett a haditengerészethez, de néhány órával később érkezett, mint ahogy a három repülőgép-hordozó felszedte a horgonyt Pearl Harborban és Midway felé hajózott, így túlságosan későn érkeztek ahhoz, hogy harcolhassanak a döntő csatában.
   Hat TBF azonban már a Midway atollon tartózkodott a VT-8 (8. torpedó század) részeként. Az egység komoly veszteségeket szenvedett. A hat bevetésre került Avengerből ötöt lelőttek, a hatodik is komolyan megsérült, az egyik lövészét megölték, a pilóta és a másik lövész is megsebesült. Az egyetlen, amit a torpedóvetők elértek, hogy lekötötték a japán vadászokat, így az amerikai zuhanóbombázók sikeresen támadták a japán repülőgép-hordozókat. A torpedóvetők sikertelenségének oka a pilóták gyakorlatlanságában, a kísérő vadászgépek hiányában és a torpedóvetők csekély számában keresendő. A háború későbbi periódusaiban az Avengerek komoly szerepet játszottak a Japán felszíni flotta elleni csatákban.
   1942. augusztus 24-én a Salamon-szigetek mellett vívott tengeri ütközetben a USS Saratoga és a USS Enterprise 24 TBF gépe elsüllyesztette a japán Ryūjō könnyű repülőgép-hordozót hét saját gép elvesztése árán. 1942 novemberében a Guadalcanalnál lezajlott összecsapás alkalmával a Navy és a tengerészgyalogság TBF gépei elsüllyesztették a Hiei csatahajót.
   Az Avenger fő feladata, vagyis a felszíni hajók megtorpedózása mellett 30 tengeralattjárót is megsemmisítettek, többek között az I-52 teher-tengeralattjárót is. A TBF bizonyult az egyik legsikeresebb tengeralattjáró elhárító eszköznek mind a Csendes-óceán térségében, mind az Atlanti-óceánon, amikor a konvojokat kísérő repülőgép-hordozókkal kezdték támogatni.
   A Mariana szigeteknél lezajlott tengeri csatában Marc Mitscher admirális parancsot adott egy 220 repülőgépből álló csoportnak, hogy kutassa fel és semmisítse meg a japán hajók támadó csoportját. A Hellcatok, TBF-ek és TBM-ek, valamint a zuhanóbombázók hatótávolságuk végéig keresték a japánokat és emiatt nagy veszteséget is szenvedtek, de a Belleau Wood hordozó Avengerei megtorpedózták a japán Hiyō könnyű repülőgép-hordozót.
   Az Avengerek részt vettek a két japán szuper-csatahajó, a Musashi és a Yamato elsüllyesztésében is.
 
George H. W. Bush
A képen George H. W. Bush, későbbi amerikai elnök egy TBM Avenger gépben a USS San Jacinto könnyű repülőgéphordozó fedélzetén 1944-ben
1943 júniusában George H. W. Bush, a későbbi amerikai elnök lett az akkori idők legfiatalabb tengerészeti repülője. 1944. szeptember 2-án, amikor a USS San Jacinto hordozó egy TBM-ét vezette, a Chichi Jima csendes-óceáni sziget felett lőtték szét a gépét. A gép személyzetének másik két tagja meghalt, ő még elengedte torpedóját és el is találta a célt, csak ez után ugrott ki az Avengerből. Hőstettéért megkapta a Distinguished Flying Cross kitüntetést.
 
Paul Newman
   Paul Newman szintén Avenger torpedóvetőkkel repült, lövészként szolgált. Szeretett volna pilóta lenni, de színvaksága miatt erre nem volt alkalmas..
 
Brit Királyi Haditengerészet és Új-Zéland
   A Brit Királyi Haditengerészet 402 darab Mk I típusú, 334 Mk II típusú TBM-1-et és 334 Mk II típusjelű Mark III Avengert kapott. Az Új-Zélandi Királyi Légierő Avengereket használt bombázógépként szárazföldi bázisokról.

 
Grumman TBF Avenger és General Motors TBM 3W (TBM a General Motorsnál gyártott változat jele)
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
TBM Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
   
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
 
TBF Avenger
TBF Avenger
           
 
TBM-3W Avenger AS-3M, APS-4 Radar
 
TBM-3W Avenger
 
TBM-3W Avenger
 
TBM-3W Avenger
 
TBM-3W Avenger
 
TBM-3 Avenger
 

  • Személyzet: 3 fő
  • Hossz: 12,48 m
  • Fesztáv: 16,51 m
  • Magasság: 4,70 m
  • Szárnyfelület: 45,52 m²
  • Legnagyobb sebesség: 444 km/h 8075 m magasságon
  • Hatótáv: 1625 km
  • Magasság: 9170
  • Emelkedési sebesség: 10,5 m/s
  • Üres tömeg: 4783 kg
  • Teljes tömeg: 8117 kg
  • Felületi terhelés: 178 kg/m²

Géppuskák

  • 1 × 0,30 in (7,62 mm) M1919 Browning géppuska az orrba építve (csak a korai verzióknál)
  • 2 × 0,50 in (12,7 mm) M2 Browning géppuska a szárnyba építve
  • 1 × 0,50 in (12,7 mm) mozgatható M2 Browning géppuska felfelé
  • 1 × 0,30 in (7,62 mm) mozgatható M1919 Browning géppuska lefelé

Bombák

  • Legfeljebb 907 kg bombateher, vagy
  • 1 × 907 kg-os Mark 13 torpedó